HISTÓRIA FUTBALOVÉHO KLUBU
Veľký podiel na vzniku "prvého organizovaného futbalu v obci" mal farár Jozef Balogh (1924-1938), ktorý v roku 1935 spolu s ďaľšími nadšencami športu založil futbalový klub. Futbalové ihrisko sa nachádzalo na dnešnej Agátovej ulici. Neskôr na ihrisku boli vybudované šatne, kolkáreň a bufet s občerstvením. Rok 1939 bol poznačený silnou maďarizáciou. Akékoľvek kolektívne hry boli zakázané. Nové ale zároveň ťažké časy boli v 40. rokoch 20. storočia. Zdá sa nám až neuveriteľné, že aj kopačky sa museli opakovane opravovať. Futbal hrali len tí "najsilnejší". Boli to hráči, organizátori, sponzori, niekedy aj ochotníci v jednej osobe. Ale skutočne sa im darilo. V rokoch 1947-48 založili v Košickej Novej Vsi futbalový klub pod názvom SOKOL Košická Nová Ves. Zakladateľmi klubu boli Ján Drenčák, Ján Lengyel, Ondrej Lengyel.
Kvalitné ihrisko, výborná nálada a ľudia, ktorí majú spoločný cieľ - zvíťaziť! To všetko sa odzrkadlilo v konečných výsledkoch. V roku 1958 hral Futbalový kluv Sokol I.A triedu Košického kraja. Ďalšie názvy futbalového klubu boli. Jednota Košická Nová Ves (od roku 1948), Motostav Košická Nová Ves (1974-82), TJ ČSAD Košická Nová Ves (1982-96) a Futbalový klub Košická Nová Ves (od roku 1997).
29. augusta 1974 bol v Košickej Novej Vsi slávnostne otvorený nový futbalový štadión. Pre hráčov a divákov bola vybudovaná tribúna, šatńa, klubovňa a sociálne zariadenie. Futbalové ihrisko otvorili svojím zápasom futbalisti Košickej Novej Vsi a VSS Košice.
Najväčší rozvoj športu v Košickej Novej Vsi bol v rokoch 1982-1996. Vtedy futbalový klub pracoval pod patronátom TJ ČSAD, š.p. Košice. V roku 1983 TJ ČSAD Košická Nová Ves postúpila do krajských majsrovstiev. Vedenie TJ ČSAD Košická Nová Ves tvorili: Ing. Jozef Mrážik CSc. (predseda), Ing. Dušan Petrenka (tajomník), Štefan Köver (hospodár) a vedúci oddielov, ktorí telovýchovnú jednotu úspešne reprezentovali:
- futbalisti (muži, starší a mladší dorast, žiaci)
- kolkársky oddiel (muži a dorast - krajské majstrovstvá)
- basketbalový oddiel (ženy a dorastenky - I.liga)
- nohejbal (muži a dorastenci - viacnásobní majstri Slovenska)
- stolnotenisový oddiel
- turistický oddiel
Košickonovoveskému športu, jeho rozvoju a podpore sa upísali: Ján Drenčák, Rudolf Kuchár, Ladislav Kapušanský, Štefan Šemčišák, Štefan Pástor, Ján Koch, Imrich Gazdag, Prof. Milan Baláž, Štefan Lengyel, Michal Lengyel, Milan Baláž, Ján Nagy, Štefan Želazko, Jozef Pástor, Ján Adamov, Peter Lengyel, Michal Gazdag, Milan Babuščák, Juraj Oščipovský, Vincent Rozák, Ladislav Takáč (Laňo), Milan Köver, Ladislav Lengyel, Bartolomej Horňák, Štefan Köver, Jozef Gažovský, Milan Ongáľ, Ladislav Vaško, Štefan Melník, Ondrej Gazdag, Imrich Dečo, Michal Nagy, Ján Oros Jožkov, Ondrej Kandra, František Nohay, František Cimbaľák, Jozef Gazdag, Miloš Drenčák, Štefan Oros-Dinko, Štefan Lesňak, Imrich Lesňak, Milan Lesňak, Jozef Lesňak, Marián Kravec, Štefan Nagy-Kočoň, Imrich Dreveňák, Ján Trávniček a mnohí ďalší, ktorým vďačíme za rozvoj a popularizáciu športu.
Úspešní hráči z futbalového klubu v Košickej Novej Vsi, ktorí pôsobili aj v iných kluboch:
- Peter Dzúrik - reprezentant Slovenska - ZŤS Košice, Dukla Znojmo, Cemlon Humenné, 1.FC Košice, Inter a Slovan Bratislava, Dukla Banská Bystrica
- Ján Köver - Trebišov
- Michal Lengyel - Humenné
- Štefan Šemčišák - TJ Lokomotíva Košice
- Štefan Želasko - Krompachy
- Andrej Raďák - VSS košice
- Jozef Lesňák - TJ Lokomotíva Košice
- Jaroslav Kravec - VSS Košice
- Jozef Gazdag - VSŽ Košice a Trebišov
- Igor Nagy - repr SR v sálovom futbale, najlepší "Slovenský futsalista" 2001
- Milan Baláž - TJ Lokomotíva Košice
Tradícia dobrého futbalu sa zachovala dodnes. Každoročne sa stretávajú futbalisti na tradičnom prvomájovom zápase "Horný a dolný koniec". Podujatie sa pravidelne organizuje od roku 1951.
Informácie a fotografie boli čerpané z knižnej publikáci: História a súčasnosť Košická Nová Ves, 1. vydanie 2010.